w

Kiedy wypada dzień studenta i jak go obchodzi?

Międzynarodowy Dzień Studenta to 17 listopada. Od ponad 70 lat obchodzony jest na całym świecie, ale w Polsce to święto wciąż nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jego początki sięgają 1941 r., Kiedy to w Londynie, dzięki pomocy Międzynarodowego Związku Studentów, zorganizowano pierwszy „Dzień Studenta”. Stało się to z okazji drugiej rocznicy stabilizacji Uniwersytetu Praskiego w Niemczech.

Obchody Międzynarodowego Dnia Studenta mają głębokie podłoże historyczne. Tak się złożyło, że 11 listopada 1939 r. W Pradze odbyła się antyniemiecka demonstracja, podczas której zastrzelono w Pradze studenta medycyny Jana Opletala. Incydent wywołał kolejną demonstrację, pierwotnie zaplanowaną na 17 listopada, w wyniku której zginęło 9 studentów i deportowano około 1200 osób do obozów koncentracyjnych. Uniwersytety w Czechosłowacji zostały zamknięte. Kilka lat później, 17 listopada 1989 r., W wyniku protestów studenckich, tzw. Aksamitnej rewolucji, upadł komunistyczny rząd Czechosłowacji.

Kilka lat później podobne zamieszki miały miejsce w Grecji. 14 listopada 1973 roku studenci Politechniki Ateńskiej zorganizowali powstanie przeciwko armii rządzącej. Kilka dni później (17 listopada) został brutalnie stłumiony przy pomocy czołgów. Z czasem 17 listopada został ustanowiony Greckim Dniem Studenta, który nadal jest świętem, z jednym dniem wolnym każdego dnia. Podobnie studenci z Czech i Słowacji nie uczęszczali tego dnia na kursy uniwersyteckie. Z kolei Rosjanie są w Dzień Świętych Uczniów (św. Tatiana 25 stycznia).

Na szczęście tego typu świętowanie powinno stać się dobrą i trwałą tradycją na poszczególnych uczelniach, dzień ten zostanie oddzielony od obowiązku uczęszczania na zajęcia już dziś i organizowania wielu atrakcji dla studentów. Mogą odbywać się cenne wykłady, pokazy filmów i konferencje. Można też zorganizować studencki pokaz talentów, podczas którego młodzi artyści z zapałem pokażą swoją pasję. Możliwe jest utworzenie punktów konsultacyjnych dla studentów, którzy planują rozpocząć karierę zawodową, założyć własne firmy i wyznaczyć profesjonalne miejsca pomocy psychologicznej. Uroczystości mogą odbywać się w ramach różnorodnych zajęć sportowych w postaci zawodów sportowych. Cały proces można zakończyć imprezą lub grillem w wynajmowanym miejscu.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik