w

Fotografowanie budynków – to nie trudne!

Przed przystąpieniem do fotografowania budynku warto się przyjrzeć. Są nadal, dzięki ekspozycji na nie pod różnymi kątami w ciągu dnia. Obserwujmy te zmiany, aby zrozumieć, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nagrywania. Podczas fotografowania wieżowców naturalnym trendem jest podniesienie aparatu do góry, co powoduje pewne zniekształcenie kąta widzenia. Im wyższa rama, tym bliżej ścian budynku. Przy fotografowaniu nowoczesnych wieżowców może dawać ciekawe efekty, ale stare kościoły kręcone w ten sposób mogą nie wyglądać atrakcyjnie.

Jeśli planujesz poważnie studiować fotografię architektoniczną, rozważ zakup obiektywu, który może korygować kąt widzenia. To bardzo droga zabawka i jeśli kręcenie budynku potraktujemy jako przygodę, będzie to łatwiejsze, zwłaszcza jeśli czynsz jest tani. Fotografując wieżowce od dołu, możemy też spróbować użyć obiektywu typu „rybie oko”. Niezwykle ciekawy szkielet może stanowić ultraszeroki widok nowoczesnych budynków. Pamiętaj, fotografia architektoniczna to coś więcej niż widok całego obiektu. Czasami wystarczy sfotografowanie określonych detali architektonicznych, aby uzyskać znaczące obrazy.

Możemy też skorzystać z teleobiektywu i przemieścić się na pewną odległość, aby można było sfotografować cały budynek. Ten prosty proces zmniejszy zniekształcenie perspektywy, jednocześnie nieco spłaszczając perspektywę. Pamiętajmy, że budowle fotografowane teleobiektywem należy „ustawić” na odpowiednim tle, czyli komponując obraz uważać, aby w obiektywie nie było żadnych dodatkowych elementów, aby nie wprowadzać nieporozumień. Fotografując nowoczesne szklane budynki biurowe, możemy zdecydować się na użycie szklanych powierzchni, które czasami odbijają elementy wzbogacające nasze soczewki. Przykładowo, możemy wykorzystać szkło architektoniczne do stworzenia lustrzanego odbicia obiektu na zdjęciu.

Fotografia budynków to nie tylko drapacze chmur w najnowocześniejszych miastach świata. Małe budynki mogą być wykorzystane zarówno jako część naszego szkieletu, jak i jako motyw przewodni i wyglądać równie atrakcyjnie. Podczas robienia zdjęć konieczne jest podkreślenie ich wielkości poprzez umieszczenie w kadrze innego wzoru o znanej wielkości. Podobnie jak w przypadku wieżowców, do fotografowania małych budynków możemy również używać obiektywów szerokokątnych i teleobiektywów.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik