w

Golonka i krupniok – warto to zrobić!

Dzień Górników jest pełen uroczystości i parad, a na miejscu znajduje się tradycyjna karczma piwna. Jednak oprócz piwa trzeba też pozwolić gościom zasmakować śląskiej kuchni.

Podczas imprezy, gdy do piwa nalewane jest sto litrów, należy zaserwować ucztę, aby biesiadnicy mogli bawić się całą noc.

Golonka to jedno z dań, których nie można przegapić na „barbórkowym” stole.

Można go przygotować w postaci golonki. Najpierw przygotuj posiekaną gotowaną marchewkę, cebulę i czosnek. Następnie schłodzić wodę z warzywami i polać nią wcześniej oczyszczone kostki. Całość najlepiej przechowywać w chłodni lub lodówce przez około 5 dni. Dokładnie opłucz usunięte kostki.

Kolejnym przysmakiem jest golonka i cebula. Aby golonka była pyszna, wlej smalec do stopionego smalcu skórą do dołu. Następnie otwórz blachę do pieczenia, aby równomiernie zarumienić. Dodajemy przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i przyprawy warzywne. Nie zapomnij o posiekanej cebuli. Dopraw odrobiną wody i gotuj na wolnym ogniu, aż mięso stanie się miękkie.

Innym lokalnym daniem jest krupniok, słodka kaszanka (kiszka). Krupniok należy smażyć na głębokim tłuszczu w tłuszczu z dodatkiem cebuli, aż zrobi się czarny z obu stron. Lizanie palców!

Barbórka (Barbórka) rzadkie warzywa, a także majeranek zasmażana kapusta i ziemniaki. Ugotuj kapustę z ziołami, dodaj nasiona kolendry i liście laurowe. Po ugotowaniu odcedź i odstaw na chwilę. Przygotuj kawałek mąki i masła. Wlej makaron do kapusty i dopraw solą, pieprzem i magią. Kolejnym elementem dania są ziemniaki majerankowe. Zagotuj, następnie pokrój w cienkie plasterki, posyp przyprawą i wymieszaj z kapustą.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik