w

Skąd pochodzą Juwenalia? Jak je świętować?

Przede wszystkim na zajęciach dane osobowe uczniów mogą zostać zredukowane do skurczów, a nastolatkom może to sprawić świetną zabawę. Chociaż nazwa Juwenaliów jest inna, zależy to od nazwy i lokalizacji uczelni, ale pomysły i realizacja są wszędzie bardzo podobne.

Juwenalia urodziły się wśród krakowskich studentów w XV wieku. Od tego czasu okresowo obchodzone są wakacje studenckie. Z czasem rozprzestrzenił się po całej Polsce. Wiemy, że Lachy Sądecki (k. Nowego Sącza) Technikalia organizuje Lachonalia, studencki festiwal organizowany przez Politechnikę Gdańską. Nazwy takie jak Medykalia i Ekonomalia nie wymagają wyjaśnienia.

W Juwenaliach prezydent nadał uprawnienia uczniom. Symboliczne jest wręczenie klucza do bramy miejskiej, zazwyczaj wtedy, gdy na Rynku jest duża liczba braci-studentów. Juwenalia trwały kilka dni. Są wszędzie w organizowanych zajęciach kulturalnych i sportowych i są głównymi odbiorcami samych uczniów.

Zwykle co wieczór odbywa się koncert. Istnieje szeroki wachlarz programów muzycznych – od legendarnych zespołów i kultowych zespołów, przez największe gwiazdy danego roku, po świat muzyki alternatywnej. Dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Promowani byli zarówno lokalni twórcy, jak i krajowe gwiazdy. Dodatkowo np. Uruchom imprezę tematyczną w rytmie reggae lub ostrego sosu.

Zniżki dla młodzieży obejmują gry miejskie, gry sportowe, a nawet bezpłatne masaże. Wiele zajęć odbywa się na świeżym powietrzu, oczywiście najpopularniejszym jest grill. Studenci spotykają się co roku w tym samym miejscu, głównie na terenie kampusu studenckiego i świętują do białego rana. Zazwyczaj grill to tylko pretekst do spotkań ze znajomymi i napicia się piwa, dlatego właściciel grilla jest godny jego złotej wagi. Zawsze popularny i zatłoczony przyjaciółmi i nieznajomymi.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik